Napisz do nas na adres:
banki@szwajcaria.net
Najstarszy szwajcarski
Wegelin & Co. Privatbankiers
założony w 1741 roku
został sprzedany bankowi
Notenstein Privatbank AG,
który jest w 100 % własnością
Raiffeisen Bank.
Jest to wynikiem kłopotów,
jakie bank Wegelin miał na terenie USA.
Władze amerykańskie zarzuciły bankowi,
że posłużyły obywatelom amerykańskim do ukrywania dochodów i nie płacenie podatków od nich. Do czasu zakończenia rozstrzygnięć prawnych pozostaje jedynie oddział amerykański banku Wegelin.
Dziś jest 22.01.2018


Frank szwajcarski


Szwajcarska waluta narodowa to frank szwajcarski (CHF). W Szwajcarii używa się skrótu Fr. lub Sfr. 1 frank to 100 rapów (Rappen - niem.) lub 100 centymów (centimes- fr.).

1 frank ma aktualnie wartość około 3.40 PLN, natomiast od 6 września 2011 r. kurs EUR/CHF jest sztywny, wprowadzony decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego i wynosi minimalnie 1.200.

W obiegu są następujące monety (przedstawiamy je na osobnej stronie): Oprócz wyżej wymienionych monet powszechnych w użyciu legalnym środkiem płatniczym są także istniejące jeszcze w niewielkim obiegu następujące monety: Poza obwiązującymi w obiegu monetami są oczywiście również monety kolekcjonerskie. Ich prezentację znajdziecie pod poniższymi odnośnikami: Oprócz monet są oczywiście banknoty (przedstawiamy je na osobnej stronie):
10 franków, 20 franków, 50 franków, 100 franków, 200 franków, 1000 franków..

Banknoty będące w obiegu są następujące (dokładny opis na wzmiankowanej stronie banknoty): Aktualnie obowiązujące banknoty należą do ósmej serii. Seria siódma opracowana w 1984 r. nie weszła do obiegu i pozostała jedynie serią rezerwową, która już nie będzie używana.

Wszystkie banknoty szóstej serii muszą być wymienione do 1 maja 2020 r. ponieważ po tej dacie nie będą wymieniane i staną się bezwartościowe.

Ilość banknotów w obiegu wciąż rośnie. Aktualnie w obrocie znajdują się banknoty ósmej serii, której wydawanie rozpoczęto w 1995 r. Nie jesteśmy w stanie w tej chwili podać ilości jaka w tej chwili cyrkuluje w obrocie z uwagi na działania Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) mającego na celu osłabienie franka z uwagi na ogromny jego popyt na rynkach finansowych w obliczu globalnego kryzysu. Dane z roku 2010 przedstawiały się następujące (w oparciu o sprawozdanie SNB): Wszystkie banknoty w obrocie w ilości 325 101 593 szt. opiewały na łączną wartość 47'135'718'468 Fr.

Sytuacja gospodarcza Szwajcarii zależy w dużej mierze od kursu walut. Co drugi wypracowany frank pochodzi z eksportu. W ostatnim czasie kryzys finansowy na świecie spowodował ogromne zapotrzebowanie na franka szwajcarskiego, jako spokojną przystań dla funduszy, doprowadził do potężnego przeszacowania franka. Jak to wyglądało zobaczcie.

Chronologia relacji euro - frank szwajcarski: Usztywnienie kursu franka w stosunku do euro to bardzo poważne wyzwanie dla banku narodowego Szwajcarii. Bank posiada rezerwy walutowe na poziomie 260 miliardów franków. Gotów jest je użyć dla obniżenia wartości franka w stosunku do euro, jak również podejmować będzie inne działania w tym celu. Jest to zadanie bardzo trudne, którego efekty trudno dziś przewidzieć, szczególnie w nieprzewidywalnej sytuacji globalnej gospodarki. Może się to skończyć inflacją. Bank narodowy będzie na bieżąco kontrolował sytuację i podejmował stosowne decyzje.

Tu można zobaczyć uzasadnienie decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) z dnia 6 września 2011 r. wygłoszone przez prezesa banku Philippa Hildebranda na krótkiej konferencji prasowej.
Wskaźniki - giełda w Zurychu:
8089.91, +1.12 %
Kursy walut w południe:
CHF/PLN    |    EUR/PLN
3,9636   4.3051
Genewa siedziba wielu banków
REKLAMA:
Napiszcie do nas jeœli chcecie mieć konto w Szwajcarii
Zobacz inne nasze strony o Szwajcarii: szwajcaria.net | szwajcarskie.net | szwajcarskie.info | szwajcarskiebanki.pl | praca.szwajcaria.net | swisswine.pl | genewskie info | swissmade.com.pl | salonauto.com.pl | swiss-club.pl | berno.com.pl | swisshotels.pl | ticino.pl